Yüz Sorunun En Az Bin Cevabı Var. Herkes Kendi Cevabını Arar.

Yüz Sorunun En Az Bin Cevabı Var. Herkes Kendi Cevabını Arar.

İnsan(!)

Yaradılanların en donanımlısı,  yaradılışıyla şereflendirilen ;

Daha çocuk yaşlarda dinlediğim bir menkıbe var.

 Sarhoşun biri çamurlu ellerini, sırf silip temizlemek amacıyla yetim bir çocuğun başına sürmüş ve fakat o yavrucağız, sarhoşun bu kötü niyetinden habersiz, saçlarının okşandığını, bir yabancının kendisine sevgi gösterdiğini zannedip sevinmiş. Allah, da bir yetimi sevindirdiği, bir yetimin sevinmesine vesile olduğu için o kötü niyetli sarhoşun tüm günahlarını bağışlayıp onu cennete göndermiş.

Ben bundan o zaman, içli cıklı bir hikaye olarak algılaadığımkısmıyla, çocuğun saflığı çocuğun masumiyetiyle etkilenmiştim ki,

zaman geçip daha ileri yaşlara eriştiğimde yine bu menkıbeden yola çıkarak hayatı ve yaşamı, insanın çizgisinin ne kkadar hatta gözle görünmez derecede ince olduğunun farkına varmamla birlikte yorumum çok farklı noktaları idrak etmeme vesile oldu.

Çocuk yaşımda dahi bu menkıbenin maksadını hatta muradını tam anlayamadığımı söyleyemesemde sonralarında, amellerin niyetlere göre olduğu öğretisiyle yetişmiş, kişinin yaptıklarının en nihayet niyetlerine göre değerlendirileceğini öğrenmiştim. El yordamıyla o dönemler öğrendim dediklerim aslında tümüyle eğitimden, bilinçten uzak olmasına uzak ama şimdi daha bilinçli sanki o zamanın kalıplarıyla gibi yazıya aktarabiliyorum ki buna vesile olana ve vesile kılınana  sonsuz şükürler olsun.

Kıscası zaman içinde hayata bakarak, insanları izleyerek, yaşa, bile, öğrene ve göre göre bu menkıbede bbenim eriştiğim menzile giden yoldaki önemli virajlardan birini alırken bilgisayar oyunlarındaki yarışmacı karakterlerde olduğu haliyle sepetime en değerli bilinç erişimlerinden birisini atıp kalan yola daha emin yol aldığıma inandım.

Çocuk yaşta dinlediğim kısa bir menkıbe beni nereye eriştirmeye yetmişti?

Kimse sadece amelleriyle cennete gidemezdi; asıl ölçüye vurulacak olan kişinin niyetiydi, kalbinin selim oluşuydu., salt davranışları değil.

İşte bu idrakten uzaklaştığımın farkındalığını hatırlatmaya vesile kılınandan ve tekrar insan ve en şerefli yaradılan mahluk olduğumu, bu yolculuğu keşfe dönüştürenden Allah razı olsun.

Herşey bu dünyada. Ama her şey bu dünya sonrasına hazırlık için sunulandan ibaret değil mi? 

Sorular, bilinmeyenler o kadar çok ki, ya cevaplar yüz  bilinmeyenin en az bin cevabı olduğuna inanıp hangi cevaba yöneleceğimizin kararını vermekse mesele, endişeyi, vesveseye bahane kılmaya ne gerek var?

 

 

 

 


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor