Süleymanpaşa Belediyesi İmara Aykırı Yıkımlarda Adaletlimisiniz?

Süleymanpaşa Belediyesi İmara Aykırı Yıkımlarda Adaletlimisiniz?

İrade (!)

 Sözlükte “istek, arzu, dilek, emir, sevk ve güç” gibi manalar içeriyor. Buna göre irade; bir şeyin yapılmasına da yapılmamasına da muktedir olan karar sahibinin bu iki şıktan birine kendi isteğiyle seçmesidir.

İrade diğer bir manada muktadir uygulayan veya uygulamayan güce eşit geliyor ki, devlet irdesi, yönetim iradesi gibi tanımlanrırız.

Yöneten de kuralalra, kanunara, örflere, geleneklere, temayüllere bağlı irade belirler ve onlara göre uygular veya uygulamaz, uygulayamaz.

Her ne olursa olsun uygulamak ve uygulamamk yine sonuçta adalete dayalıdır. Adalet saddece adalet saraylarındaki kanunlarla belirlenen yasalar biçiminde olmaz. 

İlahi adalet, beşeri adalet vardır.

Yazılarımda son bir kaç gündür üzerinde durduğum konuya giriş olarak bunları belirtmekte fayda gördüm.

Süleymanpaşa Belediyesi, kaçak, usulsüz vve imar mevzuatına uyulmayarak yapılan çeşitli sarkıtma, kısmi bine ve benzeri şeyleri yıkım kararı almış ve geçtiğimiz hafta ortasında bu karrarı yetkili müdürlüklerine uuygulatmaya yani yıktırmaya başladı.

Buraya kadar söylenecek ne bir söz, karşı çıkılacak ne de aptalca bir tavır olabilir(!)

Ancak, bu sonuçta bir iradeyi ortaya koymaktır ve uygulamaya konulan bu iradenin ilahi ve beşeri adalete ne kadar uyularak yerine getirildiği veya getirilmediği tartışılabilirdir.

Ben(!)

Bu yıkım uuygulmasının hakkaniyet ölçüleri içinde uygulanabileceğine, uygulandığına inanmıyorum.

işin temelinden girilmediğini görüyor ve göstermelik, dostlar iş başında görsünler kabilinden yapılan lokal bir uygulama olarak göze çarpıyor. Daha çok, kamuoyunun gözüne çarpan yerler ve, ayyuka çıkmış belli yerlere uygulanan göstermelik iş olarak görünüyor.

Başa çıkılabilmesi çok güç iş. yetkililere de hak vermemek elde değil. Yıllarca göz yumulan kaçak, yasal olmayan yapı, bina, sarkıtma, ilave imar kanuna aykırı içinden çıkılamayacak boyutlara erişmiş, ahbap çavuş ilişkileriyle bu güne kadar gelen keşmekeşliği halletmek zorunda ötesinde.

Her ne olursa olsun.

Gösterilecek bir irade varsa herkese eşit ortaya konulmalı. Kıytırık yerleri göze batanları yıkmayla bunu hallettim demek tribülere oynamaktır.

Ahpap, çavuş işi olan nice yerler var ki, Aydoğdu, zafer veya Çınarlı mahallesindeki mazbut insanların iki göz odalarını kara kışın eşiğinde başlarına yıkmaksa sizin adaletiniz işte orada ben karşınızdayım.

Kimin mi?

İradesini ilahi ve beşeri adaletten uzak ortaya koyan herkesin.

Bu konuda gerektiğinde konuyu adalete taşıma noktasına kadar gideceğimi buradan açıkça belirtiyorum.

Bu irade ortaya konulurken, öncelik ahbap ve çavuşlardan başlanacak. Yok öyle vur abalıya (!)

Tekirdağlı vatandaşlarımdan okurlardan da beklediğim bir şey var. Bu konudaki maduriyeti olan herkesi bekliyorum. belgeleri veya bilgileriyle, Kim torpil kıyağında, kim torpili olmadığı için mağduriyet yaşıyorsa beklerim. Savcılığın karşıısına(!) bir kaç klasörle gideceğimizden şüphem yok.

Milyon dolarlık, yüz binlerde liralık yazlıklar, malikane yavruları olan sitelerde yaslara, imar kanununa aykırı hiç bir uygulama yok mu? Bula bula ilk kazmayı bir tek göz odada 10 kişi yaşayan vatandaşın hanesine mi vurmaya gücünüz yetecek?

Adaletin olmadığı yerde, anarşi başlar, terör başlar kaos başlar.

Sosyal Demokrat(!) CHP belediyesinin bu uygulamada ortaya koyacağı iddeolojik tutumunu ayrıca merak ediyorum.

Yürekleriniz vicdanlarınızla cüzdanlarınız arasında sıkışmadıysa ki asla akla bu gelmez, buyurun meydan sizin. Bunu gereği biçiminde halk için adaletli biçimde uygulayamayacak, uygulamayacaksanız da önce adalet önünde sonra da kamuoyu vicdanında hesaplaşmaya hazırlıklı olun.

 

 

 

 


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor