Kumbağ'da tarihi dokuya sahip çıkılıyor...

Kumbağ'da yaşayanlar tarihi dokuya sahip çıkılması yönünde sürdürülen çalışmaları memnuniyetle takip ediyorlar. Uzun yıllardır el atılmayan, tarihi alanların ve mekanların elden geçirilerek aslına dönük biçimde restore edilmeleri vatandaşları memnun ediyor.

Kumbağ'da tarihi dokuya sahip çıkılıyor...

Süleymanpaşa, Kumbağ mahallesinde yer alan eski şarap deposu restorasyonunda sona yaklaşılıyor. Uzun yıllardır tahıl deposu olarak kullanılan binaya gerçek kimliğinin kavuşturuluyor olması başta Kumbağlıları memnun ediyor.

Ülke genelinde benzer ve çok daha kapsamlı alanların resotrasyon çalışmalarının altında imzası bulunan Arşimet Şirketi'nin konusunda uzman ekibinin yürüttüğü çalışmalar hızla devam ederken çalışmaların seyri noktasında kendilerinin bilgilerine baş vuran tekirdag net habere açıklama yapan şirket ortağı  arkeolog ve sanat tarihçisi  Güler Kormaz ile yine şirket ortağı Beyhan Mutlu'dan çalışma sahasında önemli açıklamalar geldi.

Eski şarap deposundaki çalışmalara ilk olarak niteliksiz sıvaların sökülmesiyle başalandığını belirten Güler Korkmaz, su alan ve zamanla yıpranmış çatı elemanşarının sökülerek işe girişildiğini söyledi. Bu tür restore çalışmalarında özellikle üzerinde durulan çimento esaslı malzemelerin kullanılmamasına yönelik şartlara uyum bakımından, çimento esaslı sıvaları söktüklerini ve yerine uygun malzemeler kullanılarak çalışma sürdürdüklerinin altını çizen Korkmaz; Bu söz edilen restorasyon uygulamaları yapılırken yapıda muhtes elemanlar dışındaki mevcut olan hiçbir mimari ögeye dokunulmamıştır.'' dedi. özellikle yapılan sıvalar hakkında bilgi veren Güler Korkmaz kamuoyunda bazı çevrelerce sıva çalışmaları hakkındaki yanlış bilgilere atfen ise; ''Yapılan sıvalar restorasyon uygulama raporunda yer alan sıva önerisindeki malzemelerin aynısı kullanılmıştır. Yapılmış olan imalatların hiç birisi yeniden yapım değildir ve sağlamlaştırma ile mevcudu yerinde korumaya yöneliktir.'' açıklamasında bulundu.

 

kubağ tarihi doku restorasyon arşimet
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kasaba giren hırsızlar otomobil çaldı
Kasaba giren hırsızlar otomobil çaldı
20 FETÖ şüphelisine gözaltı kararı
20 FETÖ şüphelisine gözaltı kararı