DOLAR 27,1479 0.08%
EURO 29,0073 0.11%
ALTIN 1.680,480,38
BITCOIN 721442-0,22%
Tekirdağ
23°

AÇIK

13:02

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

OTOGAR TEMEL ATMA TÖRENİ İLE MALKARA TARİHİ GÜNLERİNDEN BİRİNİ YAŞADI

ABONE OL
31 Mayıs 2020 23:21
0

BEĞENDİM

ABONE OL

D-110 Karayolu üzeri, Malkara girişi, Kemalettin Eken Kışlası yanında yapımına başlanılan yeni otogarın inşaat alanında yapılan temel atma törenine; Cumhuriyet Halk Partisi Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Münür Karaevli, Hayrabolu Belediye Başkanı Fehmi Altayoğlu, Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel, Çorlu Belediye Başkanı Ünal Baysan, Şarköy Belediye Başkanı Süleyman Altınok, Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan, CHP Tekirdağ İl Başkanı Recep Ökten, CHP Malkara İlçe Başkanı Hülya Ertan, Malkara İlçe Müftüsü Fahrettin Kaya, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Oral Karakaya, Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Zeki Gürcün, Daire Başkanları, TESKİ Genel Müdürü Şafak Başa, TESKİ Malkara Şube Müdürü Kenan Taşkın, Malkara Belediye Başkan Yardımcıları Ahmet Nazif Balcı, Bahaettin Cömert, Celal Yılmaz, İsmail Akkaya, Hıdır Kaya, Malkara Belediye Meclis Üyeleri, sivil toplum kuruluşu başkanları, muhtarlar, basın mensupları ve çok sayıda vatandaş yer aldı.

Törende kısa bir konuşma yapan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Etüt ve Projeler Dairesi Başkan V. Bülent Doğan bir yıl içerisinde Malkaralıların hizmetine girecek olan Malkara Otogarının teknik bilgileri hakkında bilgiler verdi.

Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul; “2 yıl önce Malkara’ya göreve geldiğimizde Malkara’nın en ciddi sorunu olarak yeni yapılan alt yapı inşaatlarından dolayı yollarımız vardı. 2 yılda yaklaşık 125.000 m² parke taş yol, 30.000 tondan fazla asfalt yol,  17.000 metreden fazla kaldırım gibi birçok Fen İşlerinde çalışmalarımız oldu. Yenilenen parklar, yenilenen sosyal alanlar… Büyükşehir ile birlikte özellikle üreticinin yanında olacağız demiştik. Büyükşehir Belediyemizle Türkiye’de ilklere imza attık. Türkiye’de tek yem üreten, tek yem fabrikası olan ve tarla yolları ile ilgilenen tek büyükşehir belediyesi ile bugün sizlerin huzurunuzdayız. 77 mahallenin hepsine hizmet eden tüm sorunları tespit edip, hepsine bir plan dâhilinde çözüme ulaştıran ve en önemlisi görev süremiz içinde bizlere inanıp güvenen tüm vatandaşlarımızın gurur duyacağı bir hizmet anlayışıyla yolumuza devam ediyoruz. Malkara Belediyesinin ve Büyükşehir Belediyesinin yatırımları bitmeyecek.

2016 yılının değerlendirmesinde 2016 yılı yatırım yılı olacak dedik. Bugün yılan hikâyesine dönen, 30 yıldır her seçimde her belediye başkan adayının söz verdiği, kitapçıklarına işlediği otogarın temelini Büyükşehir Belediyemiz ile birlikte atıyoruz. Öncelikle emeği geçen Büyükşehirdeki tüm meclis üyelerimize, Büyükşehirin tüm bürokratlarına, Büyükşehir Belediye Başkanımıza sizlerin huzurunda tekrar teşekkür ediyorum. 2019 seçim beyannamesinde hiçbir adayın kitapçığında artık ‘otogar aşağı inecek’ sözü olmayacak. Malkara’da sadece bizim kitapçığımızda ‘biz otogarı aşağı indirdik’ olacak. Bunun için ayrıca teşekkür ediyorum. Bizler bize güvenen, bize inanan insanların yüzünü eğdirmemek için mesai saati gözetmeksizin sabahın erken saatlerinden geçenin geç saatlerine kadar çalışıyoruz. Sadece hayallerimizin peşinden koşuyoruz. Bizim için tek ve en önemli mutluluk Malkara’da yaşayan vatandaşlarımızın gülen yüzleridir. Sizlerin bize olan ilgisi ile hayallerimizi hep birlikte gerçekleştireceğiz. Beş yılın sonunda gurur duyacağınız yepyeni bir Malkara’yla tekrar sizlerin karşınıza çıkacağız.

Bugün gösterdiğiniz ilgi ve alaka için hepinize teşekkür ediyorum. Bir şehir efsanesinin sonuna geliyoruz. Malkara’da otogar artık asfalt yoluna iniyor. 31 Mart’ta bir aksilik olmazsa söz verdiğimiz okulun temelini atacağız. Malkara’ya 21 derslikli okul kazandıracağız. Sonrasında da Kombina Et tesisi, Atatürk Kongre Merkezi ve Hacıevhat Mahallesi Aile Yaşam Merkezi gelecek. Bize güvenmeye devam edin.” diyerek düşüncelerini belirtti.

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak da; “Malkara’nın bizim için çok farklı bir yeri bulunuyor. Yılların ihmalkârlığıyla yapılmayan bir takım yatırımları öne alarak Malkara’yı kalkındırmaya çalışıyoruz. Malkara göç vermemeli, göç almalı, 50.000 nüfusun altına inmemeli. Malkara belki de Türkiye’nin sayılı et kombinalarından birine sahip olacaktır. Çünkü Tekirdağ Türkiye’nin hayvancılıkta nasıl başkenti ise Malkara da Tekirdağ’ın hayvancılıktaki başkentidir. Önümüzde seçim de yok, sadece hizmet için buradayız.” diyerek konuşmasını yaptı.

CHP Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak ise; “Malkara’nın çehresi değişiyor. Malkara’nın çehresi o kasaba görünümünden şehir görünümüne doğru evriliyor. Ben eminim ki bir müddet sonra burada yaratılacak faaliyetlerle birlikte organize sanayinin tamamı olarak faaliyete geçmesiyle birlikte burada nüfustaki kanama da duracaktır ve Malkara yeniden büyümeye başlayacaktır. Bunun için yerel yönetimlere çok büyük görevler düşüyor. Ama bugün burada Büyükşehir Belediye Başkanı ile İlçe Belediyesinin kol kola girdiğinde birlikte neler yapabileceğini çok net bir şekilde görüyoruz. Yıllardır burada otogar otogar dedik işte otogar geldi ve yapılıyor. Mera iyileştirmeleri, yine damızlık koyun ve keçi dağıtım projesi, yem bitkilerinin dağıtımı, ektirilmesi yine hayvancılık bakımından çok iyi ve önemli projelerdendir. Yaylagöne, Küçükhıdır Sulama Kooperatifine verilen destekler… Malkara Belediyesi tarafından Çınaraltı’nda 3000 dönüm arazinin sulanması projesi. Bunlar son derece önemli projeler, hayvancılığı destekleyen projeler. Türkiye’nin hiç bir Büyükşehir Belediyesinde yok ama Tekirdağ Büyükşehir Belediyesinin koskoca bir yem fabrikası var. Her ay uygun fiyatla dağıttığı yemler sebebiyle üreticinin cebinde 1,5 milyon kalıyor. Türkiye’de referans fiyatı 1,5 lira olan sütü bugün 1 liraya satıyorlar. Yem aldı başını gitti. Yemde KDV’yi düşürme sözü verdiler, düşürdüler.  KDV’nin düşmesine rağmen yem fiyatları düşmedi. Nerede düşük yem fiyatları? Bir tek burada düşük. Ben bugün burada bu tesisi temel atılabilir hale getiren hem Büyükşehir Belediye Başkanıma hem de Malkara Belediye Başkanıma çok çok teşekkür ediyorum ve bekliyorum ki daha nice tesis Malkaramızın ve Tekirdağımızın hizmetine girsin. Tüm Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi çalışanlarına, tüm Malkara Belediyesi çalışanlarına, belediye meclis üyelerine, yine ilçe başkanlığıma, il başkanlığıma bu projeleri takip ettikleri, zorladıkları için sonsuz teşekkür ediyorum.” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından CHP Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul, Hayrabolu Belediye Başkanı Fehmi Altayoğlu, Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel, Çorlu Belediye Başkanı Ünal Baysan, Şarköy Belediye Başkanı Süleyman Altınok ve Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan birlikte kurdele kesimini yaparak Malkara Otogarının Temelini attılar.

İlçe Müftüsü Fahrettin Kaya’nın okuduğu duaların ardından Malkara Otogarının Temel Atma Töreni sonunda katılımcılara pilav ayran ikramında bulunuldu.

 

                       

                                                                       Haber Kaynak: Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.