(Özel) Antidepresan kullanırken dikkat

Edirne Sağlık Müdürü Dr. Ali Cengiz Kalkan, gelişigüzel kullanılan ve bırakılan antidepresan hapların, hastanın intihar etmesine neden olacak sonuçlara yol açabileceğini açıkladı..

(Özel) Antidepresan kullanırken dikkat

Edirne Sağlık Müdürü Dr. Ali Cengiz Kalkan, gelişigüzel kullanılan ve bırakılan antidepresan hapların, hastanın intihar etmesine neden olacak sonuçlara yol açabileceğini açıkladı.
Edirne Sağlık Müdürü Dr. Ali Cengiz Kalkan gazetecilere yaptığı açıklamada, “Antidepresan ilaçlar doğru seçilmemesi halinde kişide kontrol edilemeyen hastalıklar zirveye çıkarılabiliyor. Allah korusun kişinin kendi canına kıymasıyla sonuçlanabilecek yanlışlıklara yol açıyor” dedi.
Kalkan, ilacın bilimsel tanımına değinerek, “Antidepresan haplarında öncelikle psikiyatrist gözetiminden geçtikten sonra kullanmayı doğru buluyoruz. Gelişi güzel ‘Bana iyi geldi, sana da iyi gelir.’ Mantığıyla bir psikolojik rahatsızlığın tedavisi ve tespiti mümkün olamaz. İlacın tanımı dozu azaltılmış en uygun hale getirilmiş zehir demektir. İlaçları kullanmak bu kadar kolay algılanılmamalı. Bu algıyı tersine çevirmeliyiz” şeklinde konuştu.
Antidepresan kullanımında sahada büyük bir savurganlık gözlemlendiğinin altını çizen Kalkan, "Bu konu ciddiye alınmalı. Ne kadar sürede ne kadar dozda hangi ilacın seçilmesi gerektiğini doktor arkadaşlarımız çabalıyorlar, bunun uzmanlık eğitimini alıyorlar. Sahada tecrübe ediyorlar. Yüksek bilinçle kullanılması hastalarımıza öneriliyor. Ama gözlemlediğimiz şu, gelişi güzel kullanılıyor, gelişi güzel bırakılıyor. Bırakıldığında da ribaunt etki dediğimiz kontrolü zor etkilerle karşılaşılıyor. Bu ilaçlar doğru seçilmemesi halinde kişide kontrol edilemeyen hastalıklar zirveye çıkarılabiliyor. Allah korusun kişinin kendi canına kıymasıyla sonuçlanabilecek yanlışlıklara yol açıyor” diye konuştu.

İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor