Tekirdağ Büyükşehir Belediyesinden ″yağma″ haberlerine açıklama

Tekirdağ’da bazı medya organlarında çıkan pazar yerinin hurdacılar tarafından yağmalandığı ve belediyenin buna göz yumduğu haberlerine ilişkin Tekirdağ Büyükşehir Belediyesinden açıklama yapıldı..

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesinden ″yağma″ haberlerine açıklama

Tekirdağ’da bazı medya organlarında çıkan pazar yerinin hurdacılar tarafından yağmalandığı ve belediyenin buna göz yumduğu haberlerine ilişkin Tekirdağ Büyükşehir Belediyesinden açıklama yapıldı.
Yapılan yazılı açıklamada haberlerin gerçeği yansıtmadığı belirtilirken zabıta ekiplerinin duruma müdahale ettiği kaydedildi. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:
"Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından Ruşen Güneş ve Selahattin İçli Sokak’ta gerçekleştirilen çalışmalar hakkında 23 Mayıs tarihinde bir takım asılsız iddialar ortaya atmıştır. Söz konusu haberde Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ve Genel Sekreter Yardımcısı Zeki Gürcün’ün Süleymanpaşa ilçesindeki Perşembe Pazarının kurulduğu yerdeki demir tenteleri hurdacılar tarafından yağmalamasına izin verdikleri iddia edilmiştir. Haberdeki bu iddialar doğruları barındırmamaktadır.
Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından Perşembe Pazarında bulunan demir tentelerin kesilmesi ve taşınması konusunda kimseye izin verilmemiştir. Süleymanpaşa Belediyesi, Tekirdağ Pazarcılar Odası ile Esnaf Odası ve Sanatkarlar Odasına söz konusu sokaklardaki 2. Etap çalışmalarının 18 Mayıs Cuma günü başlayacağını belirten yazı elden teslim edilmiştir. 18 Mayıs Cuma günü başlayan çalışmalar sırasında Zabıta Binası zeminin kayma tehlikesinden dolayı cumartesi günü zabıta kontrolünde içerideki eşyalar tahliye edilmiş ve bina herhangi bir hayati tehlike doğmaması için acilen yıkılmıştır. Perşembe Pazarındaki kazı sırasında buradaki reyonların kesim işleminin ihale ile yapılmasına karar verilmiş ve bu ihale 16 Mart 2018 tarihinde gerçekleşmiştir. İhalede kaybeden firma sonuca itiraz ederek yasal mercilere başvurmuştur. Yasal mercilerden de olumsuz cevap almasının ardından konuyu Kamu İhale Kurumu’na (KİK) taşımış, KİK’ten 9 Mayıs 2018 tarihinde Büyükşehir Belediyesine ulaşan karar doğrultusunda komisyon yeniden toplanmış, söz konusu işin KİK’in görüşü doğrultusunda itiraz eden firmanın haklı bulunması nedeni ile ikinci firmaya verilmesine karar vermiştir. Bu sırada sözleşmeye davet süresi olan 10 gün beklenmeye başlandı. Fakat 18 Mayıs’ta başlayan çalışmalar sırasında reyonların ekskavatörün koluna engel olması nedeni ile Tekirdağ Büyükşehir Belediyesinin inisiyatifi ve bilgisi dahilinde çalışmaya engel olan kısım ekskavatörle yıktırılmıştır. Yıkım sonucunda ortaya çıkan parçalar Büyükşehir Belediyesi tarafından hurdalık alanına götürülmesi planlanırken, hurdacılık ile geçimini sağlayan vatandaşlar tarafından olayın haber alınması sonucunda zabıta ekiplerinin müdahalelerine rağmen bir miktar malzeme götürülmüştür. Olayın ertesi gün de devam etmesi üzerine hem Büyükşehir Belediyesi hem de Süleymanpaşa Belediyesinin zabıta ekipleri devreye girmiştir. Ayrıca çalışma alanın güvenliğinin sağlanması için 22 Mayıs tarihinde Tekirdağ Emniyet Genel Müdürlüğüne yazılı bir talepte bulunulmuştur. Söz konusu haberde iddia edildiği üzere Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından kamu malının yağmalanmasına göz yumulması ya da bu duruma izin verilmesi söz konusu değildir. İddiaların aksine 2002 yılından bu yana yer yer boyaları dökülen, çürümeye terk edilen Perşembe Pazarı’nda gerekli bakım onarım işlemi Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi döneminde yapılmıştır.
Haberde yer alan bir başka iddia da Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ile Genel Sekreter Yardımcısı Zeki Gürcün’ün, Tekirdağ Pazarcılar Odası Başkanı Sami Kayın ile Başkan Yardımcısı Bekir Kaplan’ın telefonlarına çıkmadıkları yönündedir. Bu iddia doğru olmadığı gibi Tekirdağ Pazarcılar Odası Başkan Yardımcısı Bekir Kaplan, konu ile ilgili 21 Mayıs tarihinde Başkan Kadir Albayrak’ın talimatı doğrultusunda Zeki Gürcün’le telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.
Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi kurulduğu günden bu yana vatandaşların daha iyi, daha sağlıklı ve konforlu alanda yaşamalarını sağlamak amacıyla gerçekleştirdiği tüm çalışmaları kamu yararını gözeterek yasalar çerçevesinde hayata geçirmiştir, geçirmeye de devam edecektir. Gerçekleştirdiği yatırım ve projeler sırasında hiçbir siyasi amaç ya da ayrım gözetmeyen Büyükşehir Belediyesi, tüm çalışmalarını sosyal belediyecilik anlayışı çerçevesinde yapmıştır."

İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kasaba giren hırsızlar otomobil çaldı
Kasaba giren hırsızlar otomobil çaldı
20 FETÖ şüphelisine gözaltı kararı
20 FETÖ şüphelisine gözaltı kararı