Tekirdağ TUR 2019' a Ev Sahipliği Yapacak

Tekirdağ 1. etap: İstanbul-Tekirdağ (156,7 kilometre) 2. etap: Tekirdağ-Eceabat (183,3 kilometre) lik bölümüne ev sahipliği yapacak

Tekirdağ TUR 2019' a Ev Sahipliği Yapacak

Yarın başlayacak 55. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu (TUR 2019) için Tekirdağ'da hummalı bir çalışma başlatıldı. 185 ülkenin canlı yayınlayacağı Bisiklet Turu için Süleymanpaşa sahilde çalışmalara başlanıldı.

Tekirdağ 1. etap: İstanbul-Tekirdağ (156,7 kilometre) 2. etap: Tekirdağ-Eceabat (183,3 kilometre) lik bölümüne ev sahipliği yapacak. Altısı Dünya Turu'ndan olmak üzere 17 takımdan 119 bisikletçi, yarış boyunca iki defa kıta değiştirecek. İlk etap, İstanbul ile Tekirdağ arasında koşulacak. Tekirdağ'dan başlayacak ikinci etap, Eceabat'ta 57. Alay Şehitliği'nde bitecek.

Turun Süleymanpaşa ayağında 16 Nisan tarihinde sabah 08.00 itibari ile bisikletçiler start alırken Otogar – Altınova kavşağı tur tamamlanana kadar bisikletçiler için araç trafiğine kapalı olacak. Alternatif olarak ise Hükümet Caddesi ve Pazar Sokağı ile Atatürk Bulvarı kullanılacak. 

17 Nisan tarihinde de devam edecek turda yine 08.00 saati ile bisikletçiler hazır olurken Barış ve Özgürlük parkı önünden başlayacak parkurda Sahil-Atatürk Bulvarı üzerinden şehrin çıkışına kadar sürecek. Aynı güzergaha araç trafiğine alternatif olarak ise Otogar – Hükümet Caddesi- Pazar Sokağı – Altınova sahil yolu istikameti kullanılacak. 
Yapılan açıklamada, Trafik işaret ve işaretçilerine uyulması koşulu ile araç sürücülerimizin yeşil ile gösterilen güzergahı kullanmaları gerekmektedir denildi. 

55. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu (TUR 2019), yarın İstanbul'dan başlayacak.

Son yıllarda genellikle Ege ve Akdeniz bölgelerinde düzenlenen tur, bu yıl doğduğu topraklara taşınacak.

1963 yılında Marmara Turu adıyla başlayan organizasyon, 2019'da ilk rotasını andıran "nostaljik" bir güzergahta koşulacak.

Turda 17 takımdan 119 sporcu mücadele edecek. Ekiplerin 6'sını Dünya Turu seviyesindeki takımlar oluşturacak. Türkiye ise yarışa milli takım adı altında katılacak.

Milli takımı Ahmet Örken, Onur Balkan, Feritcan Şamlı, Ahmet Akdilek, Muhammed Atalay, Mustafa Sayar ve Halil İbrahim Doğan temsil edecek.

Dünya Turu'nun takviminde üçüncü kez gerçekleştirlecek yarışın ilk gününde İstanbul-Tekirdağ etabı geçilecek.

Tekirdağ'dan başlayacak ikinci gün, Gelibolu Yarımadası'nda Eceabat'ta 57. Alay Şehitliği'nin önünde tamamlanacak.

Dünyaca ünlü bisikletçiler, daha sonra Çanakkale-Edremit ve Balıkesir-Bursa etaplarında pedal çevirecek.

Turun beşinci gününde sporcuları, genel klasman liderliğinde belirleyici olacak zorlu Kartepe tırmanışı bekleyecek. Bisikletçiler, yaklaşık 1300 metre yükselikteki zirve finişiyle "Kraliçe etabını" bitirecek.

Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nun 6. ve son günü Sakarya ile İstanbul arasındaki parkurda koşulacak. Avrasya Tüneli'nden geçecek bisikletçiler, yarışı Sultanahmet Meydanı'nda noktalayacak.

185 ülkede yayınlanacak

Dünyanın en iyi bisikletçilerinin mücadele edeceği 6 günlük turda yaklaşık bin kilometre geçilecek.

185 ülkede yayınlanacak tur, Türkiye'nin tarihi ve doğal güzelliklerinin tanıtımına yine büyük katkı sağlayacak.

Türkiye'nin en prestijli spor organizasyonlarından Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, geçen yıl canlı yayınlarla yaklaşık 700 milyon konuta ulaşmıştı.

Cavendish yeniden Türkiye'de

Dimension Data'nın Büyük Britanyalı dünyaca ünlü sprinteri Mark Cavendish, yeniden Türkiye'de yarışacak.

Cavendish, Cumhurbaşkanlığı Turu'nda 2014'te 4, 2015'te de 3 etap zaferi yaşamıştı.

Turda gözler ayrıca son iki yılda 7 etap kazanan Bora-Hansgrohe ekibinden İrlandalı sprinter Sam Bennett'te olacak.

TUR 2019'un etapları

55. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nun etapları ve mesafeleri şöyle:
1. etap: İstanbul-Tekirdağ (156,7 kilometre)
2. etap: Tekirdağ-Eceabat (183,3 kilometre)
3. etap: Çanakkale-Edremit (122,6 kilometre)
4. etap: Balıkesir-Bursa (194,3 kilometre)
5. etap: Bursa-Kartepe (164,1 kilometre)
6. etap: Sakarya-İstanbul (172,4 kilometre)

Takımlar

Dünya Turu takımları:
Astana (Kazakistan)
Bora Hansgrohe (Almanya)
Deceuninck Quick-Step (Belçika)
Dimension Data (Güney Afrika)
BAE Emirates (Birleşik Arap Emirlikleri)
Lotto Soudal (Belçika)
Profesyonel kıta takımları:
Burgos (İspanya)
Caja Rural (İspanya)
Delko Marsilya Provence KTM (Fransa)
Euskadi Murias (İspanya)
Manzana Postobon (Kolombiya)
Neri Sottoli Selle İtalya KTM (İtalya)
Nippo-Vini Fantini-Faizane (İtalya)
Rally UHC (ABD)
Sport Vlaanderen (Belçika)
W52 Porto (Portekiz)
Milli takım: Türkiye

Liderlerin mayoları

Turda lider bisikletçiler şu mayoları taşıyacak:
Turkuaz mayo: Genel klasman lideri
Kırmızı mayo: Tırmanış lideri
Yeşil mayo: Sprint lideri
Beyaz mayo: Türkiye güzellikleri lideri

Turun tarihçesi

İlk kez "Marmara Turu" adıyla 1963 yılında düzenlenen organizasyon, 1965'te uluslararası statü kazandı.

Organizasyon, 1966 yılından itibaren ise Cumhurbaşkanlığı himayesine alındı.

Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, Uluslararası Bisiklet Birliği (UCI) tarafından 2008'de 2.1 kategorisine, 2010'da da 2. HC seviyesine yükseltildi.

Tur, 2017'de bisikletin en üst düzey kategorisi olan "Dünya Turu" kapsamına alındı.

Son 10 yılın kazananları:

Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nun son 10 yıldaki kazanları şöyle:
2009: Daryl Impey (Güney Afrika)
2010: Giovanni Visconti (İtalya)
2011: Alexander Efemkin (Rusya)
2012: Alexandr Dyachenko (Kazakistan)
2013: Natnael Berhane (Eritre)
2014: Adam Yates (Büyük Britanya)
2015: Kristijan Durasek (Hırvatistan)
2016: Jose Goncalves (Portekiz)
2017: Diego Ulissi (İtalya)
2018: Eduard Prades (İspanya)

55. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu yarın başlayacak
Yarın İstanbul'da başlayacak organizasyonun tanıtım toplantısı yapıldı.

İstanbul'da yarın başlayacak 55. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nun (TUR 2019) tanıtım toplantısı yapıldı.

WOW İstanbul Hotels&Convention Center'da gerçekleştirilen toplantıya Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Hamza Yerlikaya, Cumhurbaşkanlığı Destek ve Mali Hizmetler Genel Müdürü Mahmut Kazan, Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Erol Küçükbakırcı, yönetim kurulu üyeleri, TUR 2019 Yarış Direktörü Roland Hofer ve diğer davetliler katıldı.

Toplantıda açıklamalarda bulunan Hamza Yerlikaya, TUR 2019'un kıtalar arası yapılan tek organizasyon olduğunu belirterek, "Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, sadece Türkiye'de 3 ilin içinde yapılan bir organizasyon değil. Anadolu'nun bütün şehirlerinde yapılabilecek potansiyele sahip. Artık kabuğuna sığmayan bir organizasyon. Başlangıcı sınır komşularımızdan yapılması kaydıyla turun çapını biraz daha genişletmek arzusundayız. Artık çapı genişletmenin zamanı geldi. TUR 2019'un sporumuza, barışa, kardeşliğe zeval getirmemesi, ülkemize büyük başarılar getirmesini temenni ediyorum. Bütün emeği geçenlere teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.

Mahmut Kazan: "Türkiye'nin tanıtımına büyük katkı sağlanacak"

Cumhurbaşkanlığı Destek ve Mali Hizmetler Genel Müdürü Mahmut Kazan, TUR 2019'un Türkiye'nin tanıtımına ve turizmine büyük katkı sağlayacağını aktardı.

Heyecanlı bir organizasyon olacağını ümit ettiğini belirten Kazan, "Bireylerin bisiklet kullanmaya teşvik edilmesi, bu organizasyonun önemli bir boyutunu oluşturmaktadır. Cumhurbaşkanlığı olarak böyle bir organizasyonu desteklemekten memnuniyet duyduğumuzu belirtmek istiyorum. TUR 2019, ülkemizin doğal ve tarihi güzleliklerini milyonlarca kişiye ulaştıracaktır. Bu sayede Türkiye'nin tanıtımına ve turizmine büyük katkılar sağlanacaktır. Tüm sporculara ve görevli personele kazasız ve keyifli bir yarış diliyorum. Gençlik ve Spor Bakanlığı başta olmak üzere emeği geçenlere teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.

Erol Küçükbakırcı: "Kıtalar arası spor organizasyonu yapan tek ülkeyiz"

Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Erol Küçükbakırcı, TUR 2019'un bu sene farklı bir rota ve parkurda gerçekleştirileceğini vurgulayarak şu ifadeleri kullandı:

"Organizasyon bu sene farklı bir rota ve parkurda yapılacak. Bu parkurda en az 10 defa yarışanlardan biriyim. Göreve geldiğimizde, 'Ülkemizin coğrafyasında ayak basmadığımız yer kalmayacak.' dedik. 2017'de 41 ile gittik ve daha sonra da bunu sürdürdük. Dünyada kıtalar arası spor organizasyonu yapan tek ülkeyiz. Akdeniz'de ve Ege'de ciddi manada bisikleti tanıttık, dünyaya da bunu gösterdik. Bunu artırarak da devam ettireceğiz. Dünyanın hiçbir yerinde Türkiye'deki gibi organizasyon yapılmıyor." dedi.

Yarış Direktörü Roland Hofer: "Burada olmaktan gurur duyuyorum"

55. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu Yarış Direktörü Roland Hofer ise çok iyi bisikletçilerin yarışacağı organizasyonun başarılı geçeceğini düşündüğünü belirtti.

TUR 2019'un 3. kez Dünya Turu takviminde gerçekleştirileceğine dikkati çeken Hofer, "Burada olmaktan gurur duyuyorum. Bu sene 17 takım olacak. Türk Milli Takımı'nın bu turda olması önemli. Yeni bir rotamız var. Marmara Denizi'nin etrafını dolaşacağız. Bu sene önemli şeylerden biri de, takımlar için çok daha az transfer olacak. Sadece Edremit'ten Balıkesir'e transferimiz olacak. Aynı zamanda Ecaabat'tan Çanakkale'ye kısa bir transfer gerçekleşecek. Dağlık bölgede kral etabı olacak. Çok iyi bisikletçilerin yarışacağı organizasyonun başarılı geçeceğini düşünüyorum." değerlendirmesinde bulundu.

 

İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor