TRAKYA'NIN CADILAR BAYRAMI ''BOCUK GECESİ''

Orta Çağ geleneği 'Bocuk Gecesi' Edirne'nin Keşan ilçesine bağlı Çamlıca köyünde kutlanacak...

TRAKYA'NIN CADILAR BAYRAMI ''BOCUK GECESİ''

Orta Çağ geleneği 'Bocuk Gecesi' Edirne'nin Keşan ilçesine bağlı Çamlıca köyünde kutlanacak...

Edirne'nin Keşan ilçesine bağlı Çamlıca köyünde, Balkanlardan kalma bir gelenek olan ‘Bocuk Gecesi’ kutlandı. Bu yıl 13’üncüsü düzenlenen ‘Bocuk Gecesi’, Çamlıca Kültür ve Sanat Evi bahçesinde yapılacak. Etkinlikte, Antik Dönem, Ortaçağ ve bölgenin etkileşim içinde bulunduğu diğer kültürlerin izlerini taşıyan koreografiler ve gösteriler sahnelenecek.Bocuk Gecesi bu yıl ki organizasyonu VIKINGS olarak gerçekleşecek

Gecede beyaz çarşaf giyen ve yüzlerini boyayan gençler, evlerin pencerelerine vurarak, köy sakinlerini korkutacak. Gecede, katılımcılara kış aylarına özgü kabak tatlısı da dağıtılacak. Katılımcılar, ateş yakılan varillerin başında eğlenecek.

Bocuk Gecesi Proje Koordinatörü Tahir Demirel de, hazırlıkları günler öncesinden tamamladıklarını ve turistleri 5 Ocak Cumartesi günü Çamlıca’ya beklediklerini söyledi.

Demirel yaptığı açıklamada: ''Korku ve eğlencenin bir araya geldiği bu etkinlikte, Ankara’dan, İstanbul’dan ve Türkiye’nin çeşitli yerlerinden tur operatörleri bizleri arayarak, Trakya rotasına ‘Bocuk Gecesi’ etkinliğini eklemek istediklerini söylüyorlar. Bocuk Gecesi’nin tarihi geçmişine dayalı ritüellerini, geleceğe taşıma ve bunu Trakya’da yaygınlaştırma adına çok önemli bir iş başarıldı. Etkinliğin ünü, sınırlarını aştı. Bu yıl Bulgaristan ve Yunanistan’dan da etkinliğe katılanlar olacak. Özellikle turizmin az olduğu kış aylarında, bu tür etkinliklerin düzenlenmesi, bölge ve ülke turizmine katkı sağlıyor.”

BOCUK GECESİNDE BU YILKİ TEMA ''VIKINGS''

“Bocuk’a gelenlere, sahne gösterileri ve bu kapsamda dönem kıyafetleri hazırladık. Üç yıldır bu kıyafet temasını işliyoruz. İlk yıl ‘Spartaküs’ dizisinden, sonraki yıl ‘Game of Thrones’tan, bu yıl da Vikingler’den hazırladığımız kıyafet konseptini sunacağız. Ayrıca somut olmayan kültürel miras değerleri sahneye taşınıyor. Epik oyun gösterileri katılımcıların ilgisini çekiyor. Köyümüzün nüfusu 950. Etkinlikte geçen yıl 20 bin turist misafir etmiştik, bu yıl 5 Ocak Cumartesi gecesi yerli, yabancı toplam 30 bin turist bekliyoruz. Etkinliğimize Marmara Bölgesi’ndeki illerin yanı sıra Avusturya, Kanada, Makedonya, Bulgaristan ve Yunanistan’dan da turistler katılacak.”

Bocuk Gecesi
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Trakya Otoyolu 2020'de hizmete girecek
Trakya Otoyolu 2020'de hizmete girecek
BAŞKAN İNAN TÖRENLE GÖREVE BAŞLADI
BAŞKAN İNAN TÖRENLE GÖREVE BAŞLADI