DOLAR 27,1479 0.08%
EURO 29,0073 0.11%
ALTIN 1.680,480,38
BITCOIN 7215980,07%
Tekirdağ
25°

AÇIK

05:17

İMSAK'A KALAN SÜRE

Yap Kaldırım, Boz Kaldırım Dönemi Sona Eriyor . . .

ABONE OL
13 Mart 2021 17:24
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yerleşim alanlarının içme suyu, yağmur suyu, atık su elektrik, telekominikasyon gibi altyapı çalışmalarında yaşanılan planlama ve zamana yayılı sürekli çalışmaların ortadan kaldırılması adına  bakanlık el attı.

Yeni düzenlemeye göre bundan böyle şehirlerde su, elektrik, kanalizasyon, internet, doğalgaz gibi yatırımlarda “kaz-yap” döneminin bitirilmesi, altyapıların terör eylemlerine karşı korunması için gerekli önlemlerin alınması şartı getiriliyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, coğrafi bilgi sistemleri standartları çerçevesinde altyapı envanteri oluşturulması ve altyapı tesislerinin finansmanı konusunda bir taslak hazırladı.

Hazırlanan yeni yönetmelik taslağına göre şehirlerde gelişigüzel yapılan altyapı çalışmalarının tek elden ve tek merkezden koordineli olarak yönetilmesi amaçlanıyor. Yönetmeliği “artık şehirlerde kaz, yap, yeniden kaz dönemi bitecek” biçimde en basit biçiminde  ifade eden yetkililer, bakanlığın bu konuda tüm başlıkları hazırlayarak ilgili kurumların görüşene sunduğunu belirttiler.

30 YILLIK KULLANMA ŞARTI EN ÖNEMLİ ŞART
Buna göre içme suyu dağıtım sistemleri geri akışı önlemek üzere tasarlanması gerekecek. Hava valfleri ve boşaltma vanalarından sisteme su sızması önlenecek. İki içme suyu sisteminin birbirine bağlanmasına, sadece iki suyun kimyasal ve fiziksel özellikleri karışmaya uygunsa ve su kalitesine zararı yoksa izin verilecek. Kanalizasyon, su, doğalgaz gibi altyapı sistemleri en az 30 yıl hizmet edecek şekilde tasarlanacak. Bu süreye 5 yıl olarak uygulanacak inşaat ve imalat süresi de eklenecek.

TERÖRE KARŞI ÖNLEMLER GELİŞTİRİLDİ
Altyapıların zarar görmesini engellemek için terör, şiddet eylemleri ve diğer yasalara aykırı faaliyetlere karşı sistemin güvenliği için gerekli tedbirlerin alınması gerekecek. Bu amaçla yer üstünde olan boru hatları için güvenlik önlemleri alınacak. Risklerin yüksek olduğu bölgelerde sistemler ve sistem elemanları kapalı olarak (çitlerle çevrili) tasarlanacak. Bu bölgelerde güvenlik kameraları kullanılacak.

BORU ÜSTÜNE PARKE DÖNEMİ
Şehir planlama ve uygulama sürecindeki revizyonlar mutlaka kentsel altyapı sisteminin revizyonu ile bütünleşik bir süreç içinde ele alınması gerekecek. Daha geniş anlatım biçimi ile bu şu anlama geliyor; Altyapıların üstündeki yol, yaya kaldırımı, bisiklet yolu ve parklanma şeritlerinin kaplamalarının tamir ve bakımı da kolaylıkla sökülebilir ve tekrar kullanılabilir olmasına önem verilmesi de gereken şartlar arasında sayıldı. Buna göre su, doğal gaz ve elektrik altyapısının döşendiği yerde asfalt yerine parke, taşı,  veya seramik plakaların döşenmesi gerekecek. Kazı alanının çevresi ortalama 2 metre yükseklikte tahta perdeyle çevrilecek. Payandalar içten vurularak, bunların yapının bitimine kadar bu şekilde korunması sağlanacak. Gerekli görülen yerlere parlak boya ile boyanmış kirişler ve koruma bariyerleri oluşturulacak. yasal çerçeveye uymayanlar hakkında ağır cezalar hükmedilecek.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.