DOLAR 30,9228 0%
EURO 33,4483 -0.05%
ALTIN 2.012,610,05
BITCOIN 16103370,76%
Tekirdağ

KAPALI

06:21

İMSAK'A KALAN SÜRE

Yaşasın Trakya, Yaşasın Türkiye!

ABONE OL
13 Mart 2021 17:24
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 Bu haykırış Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından Cumartesi günü Kent Konseyi Toplantı Salonunda düzenlenen “Termik santraller teknik danışma toplantısında Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak tarafından dile getirildi.

Bilindiği gibi 2016 yılının Ekim ayında Çevre Bakanlığınca hiçbir sivil toplum kuruluşu ya da belediyeden görüş alınmadan yapılan plan değişiklikleriyle bölgemizde kömüre dayalı termik santrallerinin yolunun açılması kamuoyunca tepkiyle karşılanmıştı.  Bunun üzerine termik santrallerin sağlımıza, suyumuza, çevremize, tarımımıza, turizmimize ve geleceğimize verdiği zararlar üzerine çeşitli farkındalık toplantıları düzenlendi. Büyükşehir Belediyesi ise bu toplantılardan çıkan sonuçları değerlendirmek ve bir yol haritası belirlemek üzere Cumartesi Günü Kent Konseyi toplantı salonunda çevreyle ilgili kurum temsilcilerinin davet edildiği ve 48 kurumdan 105 kişinin katıldığı teknik bir çalışma toplantısı düzenledi.

 Toplantının açılış konuşması Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Prof. Dr. Tamer Dodurka tarafından yapıldı. Toplantıda söz alıp bu toplantıyı yapmakla çok isabetli bir karar aldıklarını anlatan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak “Tekirdağ Trakya’nın tek Büyükşehiri oldu Tekirdağ Büyükşehirin içine Edirne, Kırklareli, Silivri ve Çanakkale’nin Trakya tarafını da katarak geniş platform düşünüyorum. Tekirdağ 1 yıl sonra 1 milyon nüfuslu, iller arasına girecek. Nüfusumuz her geçen gün artıyor ancak anlaşılmayan bir şey var Trakya’da süratli bir şekilde tarım toprakları gözden çıkarılmaya başlandı ve Trakya’ya devamlı nüfus pompalanıyor, bunların getirdiği sosyal sorumluluk, eğitim sorumluluğu, barınma sorumluluğu bütün bunları ortaya koyduğumuz zaman Trakya’nın gözden çıkarılmayacak bir bölge olduğunu herkesin bilmesini istiyorum. Türkiye’deki tarım üretiminin önemli bir bölümü bu bölgeden karşılanıyor, daha da önemlisi Türkiye’de yıllık buğday üretimi 260 kg iken bu bölgede 480 kg 700 lere 800’ lere kadar da çıktığı oluyor. Böyle potansiyel var ama bir bakıyorsunuz ki buradan bir otoban geçiyor Tekirdağ’ın 92 bin dekar tarım arazisiniz alıp götürüyor. Tarım arazisinin yerine bir şey koyamazsın. Bir bakıyorsunuz termik santral kurma kararı geliyor, çok kısa süre içinde acele kamulaştırma kararı veriliyor. Ama şunu herkes bilsin ki Tekirdağ’ın 11 belediye başkanı, hepimiz el birliğiyle bu bölgede kömüre dayalı termik santral kurulmaması için bütün gücümüzle mücadele edeceğiz. Büyükşehir olarak bu tür toplantılara her zaman destek vereceğiz, Mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz, Yaşasın Trakya Yaşasın Türkiye” dedi.

Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel, Marmara Ereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, Vize Belediye Başkanı Sedat Balkı, Silivri Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Has söz aldılar. Toplantı Tekirdağ Tabip Odası Temsilcisi Doç. Dr. Gamze Varol’un moderatörlüğü ile devam etti. Prof. Dr. Doğan Kantarcı tarafından yapılan bilgilendirme sunumunu takiben  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi İmar İşleri Daire Başkanı Dilşad Ergin ve 1.Hukuk Müşavirliği avukatlarından Eda Ahmetkocaoğlu tarafından planlama süreci ve yapılan itirazlar hakkında bilgiler verildi. Ziraat Mühendisleri Oda Başkanı Dr. Cemal Polat gelinen durumu özetleyip çeşitli önerilerde bulundu. Toplantıda ayrıca bundan sonraki yol haritasının belirlenmesi için çevreci 48 kurum ve demokratik kitle örgütünün temsilcileri önerileri ve temennilerini aktardılar.

Toplantının sonuç bildirgesi katılımcı kuruluşların imzası alındıktan sonra kamuoyu ile paylaşılacak.

Toplantıya şu kurumların temsilcileri katılmıştır:

 1. TEKİRDAĞ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
 2. TESKİ
 3. SİLİVRİ BELEDİYESİ
 4. SARAY BELEDİYESİ
 5. M.EREĞLİSİ BELEDİYESİ
 6. ERGENE BELEDİYESİ
 7. KIRKLARELİ BELEDİYESİ
 8. ÇERKEZKÖY BELEDİYESİ
 9. VİZE BELEDİYESİ
 10. TEKİRDAĞ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ MECLİSİ ÇEVRE KOMİSYONU
 11. KIRKLARELİ İL GENEL MECliSİ ÇEVRE KOMİSYONU
 12. TEKİRDAĞ KENT KONSEYİ
 13. ÇERKEZKÖY KENT KONSEYİ
 14. EDİRNE KENT KONSEYİ
 15. SÜLEYMANPAŞA KENT KONSEYİ
 16. TEKİRDAĞ BARO BAŞKANLIĞI
 17. TMMOB MİMAR ODASI BAŞKANLIĞI
 18. TMMOB JEOLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI
 19. TMMOB KİMYA MÜHENDİSLERİ ODASI
 20. TMMOB ŞEHİR PLANCILARI ODASI
 21. TMMOB  İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI
 22. TMMOB ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI
 23. TMMOB İKK BAŞKANLIĞI
 24. TMMOB HARİTA MÜHENDİSLERİ ODASI
 25. TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI
 26. EDİRNE TMMOB MİMARLAR ODASI
 27. TEKİRDAĞ TABİP ODASI
 28. VİZE ZİRAAT ODASI
 29. SÜLEYMANPAŞA BEL.TÜM BEL SEN
 30. TEMA VAKFI VİZE
 31. TEMA VAKFI KIRKLARELİ
 32. TEMA VAKFI SÜLEYMANPAŞA
 33. TEMA VAKFI ERGENE
 34. NKÜ GENÇ TEMA TOPLULUĞU
 35. TEMA VAKFI LÜLEBURGAZ
 36. TEMA VAKFI ÇORLU
 37. TEMA VAKFI MALKARA
 38. DAYKO VAKFI
 39. M.EREĞLİSİ ÇEVRE GÖNÜLLERİ DERNEĞİ
 40. SİLİVRİ ÇEVRE DERNEĞİ
 41. TRAKYA ÇEVRE GÖNÜLLERİ DERNEĞİ
 42. SARAY DOĞAYI KORUMA DERNEĞİ
 43. VİZE DOĞA DERNEĞİ
 44. KUZEY ORMANLAR SAVUNMASI
 45. TRAKYA PLATFORMU
 46. GREENPEACE
 47. TRAKYA PLATFORMU
 48. TERMİK SANTRALE HAYIR PLATFORMU

 

 

 

 

 

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.