Yeni PASAPORTLAR için Düğmeye Basıldı.

Kimlik kartı şeklinde yeni pasaportlar uygulamaya giriyor.

Yeni PASAPORTLAR için Düğmeye Basıldı.

Yeni PASAPORTLAR için Düğmeye Basıldı. Kimlik kartı şeklinde yeni pasaportlar uygulamaya giriyor.

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürü Sinan Güner, yeni çıkacak olan kimlik kartları ile kişilere seyahat özgürlüğü geleceği ve kağıt pasaport devrinin son bulacağını söyledi.

Kağıt pasaport devrinde artık sona gelindi. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürü Sinan Güner, kağıt pasaport devrine son vereceklerini ve vatandaşlara verilecek olan yeni kartlar sayesinde seyahat yapma özgürlüğünün de geleceğini belirtti.

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürü Sinan Güner, yeni pasaportların vatandaşlara kolaylık sağlayacaklarını söyleyerek test basımı işlemlerinin başladığını söyledi. Yeni pasaportlarda kimlik kartlarında kullanılan malzeme olan polikorbon kullanılacağı ifade edildi. eski sisteme göre yeni pasaportların kağıttan oluşmayacağı onun aksine kart şeklinde üretilerek kolayca taşınacağı belirtildi.

Bu kart sayesinde kişilere özgürce seyahat etme hakkının yanı sıra eğer Avrupa Birliği (AB) ile vize serbestliği başlaması durumunda bu pasaportların geçerli olacağı biliniyordu.

İlk Uygulama Antalya' Başlayacak

Yeni elektronik kimlik kartlarının pasaport ve sürücü belgeleri kanunu uyarınca ve geçiş süreci içerisinde İl ve İlçe Nüfus Müdürlüklerince yapılacağı ve işlemler için de İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlerinin bilgilendirilmesinin amaçlanacağı vurgulandı. Yeni pasaport işlemleri ilk kez Antalya'nın Kemer ilçesinde başlarken vatandaşların buna yoğun ilgi göstermesi bekleniyor.

Pasaportlar için düzenlenen seminerde konuşan Sinan Güner, çalışmaların hızlanacağı ve yakın zamanda pasaport alım işlemlerinin tün Türkiye'de başlayacağını işaret etti.

Yazılımı TÜBİTAK tarafından başlatılan yeni elektronik kimlik kartlarının projesinde 2017 yılı içerisinde 13 milyon kart basıldığı belirtildi. Şu anlarda 55 binlerde olan başvurunun yıl sonuna kadar 15 milyon daha olması gerçekleşiyor. Güler ayrıca bu yeni kimlik kartları ile kağıt pasaport devrinin de tamamen tarih olacağını dile getirdi.

Kimlik kartı PASAPORT Yeni
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
YÜKSEL SÜLEYMANPAŞA DİYEREK ÇIKTIK YOLA…
YÜKSEL SÜLEYMANPAŞA DİYEREK ÇIKTIK YOLA…
CHP'DEN İSTİFA ETTİ.  AK PARTİYE GEÇTİ
CHP'DEN İSTİFA ETTİ. AK PARTİYE GEÇTİ