DOLAR 31,1036 0.19%
EURO 33,6752 0.12%
ALTIN 2.029,79-0,12
BITCOIN 16070461,20%
Tekirdağ
12°

KAPALI

06:14

İMSAK'A KALAN SÜRE

Emekli Dul ve Yetim Aylığı Nasıl Alınır. Nereye Başvurulur.

ABONE OL
13 Mart 2021 17:29
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 
Emekli Dul ve Yetim Aylığı Konusu Hakkında: Devlet memurunun vefat etmesi halinde, memurun eşine, çocuklarına hatta anne ve babasına dahi belirli şartlar dâhilinde devlet tarafından aylık bağlanabilmektedir. Bu şartları kısaca belirtmek gerekirse: Eş için; hak sahibinin ölümünün gerçekleştiği sırada medeni kanuna göre evli olduğu belirlenen eş, başka şart aranmaksızın aylık maaş alma hakkını elde etmektedir.

Çocuklar için; evli olmayan ve devlet memuru konumunda çalışmayan her kız evlat vefat eden babasından dolayı yetim aylığı almaya hak kazanmaktadır. Yetim erkek çocuk ise 18 yaşına kadar, ortaöğretim yapıyorsa 20 yaşına kadar, yükseköğrenim yapıyor ise 25 yaşına kadar aylık almaya hak kazanmaktadır. Anne için; dul ve muhtaç yani asgari ücretin altında gelirinin olduğunu ispat etme şartı ile aylık almaya hak kazanmaktadır. Baba ise, muhtaç yani asgari ücretin altında geliri olduğunu ve malul olduğunu sağlık kuruluşunca ispatladıktan sonra aylık almaya hak kazanacaklardır.

Aynı anda bir veya birden fazla hak sahibine maaş bağlanabilmektedir. Tek fark maaş oranlarındaki değişim olmaktadır. Mevcut şartlar ortadan kalktığında ise aylık maaşlar SGK tarafından tespit edilip kesilmektedir. Kesilmeyip ödenemeye devam eden maaşlar hata fark edildikten sonra geriye dönük olarak hak sahibinden tahsil edilmektedir. Emekli dul ve yetim aylığını sorgulamaları başvuru için tüm evraklar sgk ‘ya teslim edildikten sonra  www.turkiye.gov.tr adresinden sgk sorgulama ana ekranından takibini yapabilmektedirler.

SGK Emekli Dul ve Yetim Maaşları Oranları
2015 yılı verilerine göre yetim ve dul aylığının bağlanma oranları şu şekildedir; vefat eden memura bağlanan maaşın, yetim ve dul sayısı bir kişi ise yüzde ellisi, iki kişi ise yüzde sekseni, üç kişi ise tamamı ödenmektedir. Aylık bağlanma oranları ve detayları ile ilgili birçok bilgiye kişiler sgk-ssk  sorgulama ekranlarından ya da www.sgk.gov.tr  adresinden ulaşabilmektedirler. Kimlik bilgilerinin ve özlük tüm bilgilerin güvenilirliğinin korunması açısından  aylık bağlanma, ne kadar aylık ödeneceği gibi bilgilerin görüntülendiği sgk emekli dul yetim maaşları sorgulama ekranına girebilmek için ilk önce PTT’den e-Devlet şifresi alınmalı ve bu şifler ile www.sgk.gov.tr adresine girilmelidir. Böylece evden ya da işyerinden kuruma gitmeden ve hiçbir ücret ödemeden başvuruların takibi yapılabilmektedir.

Emekli Dul ve Yetim Aylığı Nasıl Alınır. Nereye Başvurulur.

Emekli Dul ve Yetim Aylığı İçin Tıklayınız.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.