Warning: Illegal string offset 'kategoriSabit' in /home/tekirda1/tekirdagnethaber.com/wp-content/themes/haberadam/single.php on line 19

Warning: Illegal string offset 'kategoriRenk' in /home/tekirda1/tekirdagnethaber.com/wp-content/themes/haberadam/single.php on line 25

Warning: Illegal string offset 'tHeaderRenk' in /home/tekirda1/tekirdagnethaber.com/wp-content/themes/haberadam/single.php on line 25

Warning: Illegal string offset 'kategoriRenk' in /home/tekirda1/tekirdagnethaber.com/wp-content/themes/haberadam/single.php on line 26

Warning: Illegal string offset 'tGenelHover' in /home/tekirda1/tekirdagnethaber.com/wp-content/themes/haberadam/single.php on line 26

Warning: Illegal string offset 'fotoGaleriSwitch' in /home/tekirda1/tekirdagnethaber.com/wp-content/themes/haberadam/single.php on line 28
TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili Mustafa Şentop başkanlığında toplandı. - Tekirdağ Net Haber
DOLAR 32,2412 0.02%
EURO 34,9261 -0.3%
ALTIN 2.418,290,02
BITCOIN 2184643-1,84%
Tekirdağ
°


Warning: include(api/api_helper.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/tekirda1/tekirdagnethaber.com/wp-content/themes/haberadam/api/namaz_vakitleri.php on line 2

Warning: include(api/api_helper.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/tekirda1/tekirdagnethaber.com/wp-content/themes/haberadam/api/namaz_vakitleri.php on line 2

Warning: include(): Failed opening 'api/api_helper.php' for inclusion (include_path='.:/opt/alt/php74/usr/share/pear') in /home/tekirda1/tekirdagnethaber.com/wp-content/themes/haberadam/api/namaz_vakitleri.php on line 2

Warning: include(../inc/NamazVakitleri.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/tekirda1/tekirdagnethaber.com/wp-content/themes/haberadam/api/namaz_vakitleri.php on line 19

Warning: include(../inc/NamazVakitleri.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/tekirda1/tekirdagnethaber.com/wp-content/themes/haberadam/api/namaz_vakitleri.php on line 19

Warning: include(): Failed opening '../inc/NamazVakitleri.php' for inclusion (include_path='.:/opt/alt/php74/usr/share/pear') in /home/tekirda1/tekirdagnethaber.com/wp-content/themes/haberadam/api/namaz_vakitleri.php on line 19

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/tekirda1/tekirdagnethaber.com/wp-content/themes/haberadam/api/namaz_vakitleri.php on line 28
03:39

İMSAK'A KALAN SÜRE


Warning: Illegal string offset 'altKategori' in /home/tekirda1/tekirdagnethaber.com/wp-content/themes/haberadam/single.php on line 49

TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili Mustafa Şentop başkanlığında toplandı.

ABONE OL
31 Mayıs 2020 23:21
0

BEĞENDİM

ABONE OL

TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili Mustafa Şentop başkanlığında toplandı. 

Gündem dışı söz alan AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili İmran Kılıç, Camiler ve Din Görevlileri Haftası’na ilişkin konuşmada, “Bütün camiler din, dil, ırk, renk, makam, mevki farkı gözetmeden inancın tazelenip güçlendiği, istiklalin simgesi, vatanımızın ölümsüz tapularıdır.” dedi. 

Din görevlilerinin, FETÖ’nün 15 Temmuz hain darbe girişiminin püskürtülmesinde üzerine düşeni fazlasıyla yaptıklarını belirten Kılıç, bu yıl “Camiler ve Din Hizmetine Adanmış Ömürler” temasıyla kutlanacak Camiler ve Din Görevlileri Haftası boyunca camilerin medeniyetteki yeri ve önemi üzerinde durulacağını, din hizmetine emek verenlerin hatırlanacağını ifade etti. 

İYİ Parti Aksaray Milletvekili Ayhan Erel, “Aksaray’ın tarım sorunu”na ilişkin gündem dışı konuşmasında, “Yerelde Aksaray’da, genelde Türkiye’de çiftçinin çilesi ölünce biter.” dedi. 

Girdiler fahiş oranda artarken çiftçilerin ürettiği ürünlerin fiyatının aynı oranda artmadığını anlatan Erel, şöyle konuştu: 

“Çin’den alınan ayçiçeği yüzünden Aksaray’da ayçiçeği üreticisi perişan haldedir. Elektrik borcu yüzünden Aksaray’da icralık olmayan çiftçi kalmamıştır. İnsanlar artık hayvanlarını ya kesmeye ya da satmaya başlamışlardır. Ahırlarımız boş kalmıştır. Hükümetimiz halen neyi bekliyor, neye güveniyor? Her şeyi dışarıdan ala ala ekonominin geldiği durum ortadadır. Krizden dolayı işsiz kalan sanayi işçilerine bir de tarım işçileri eklenecektir.” 

HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy ise gündem dışı konuşmasında, Cumartesi Anneleri’nin sessiz çığlığını herkesin duymasını istedi. 

Cumartesi Anneleri’nin, 23 yıldır kayıpların ortaya çıkarılması için mücadele verdiğini vurgulayan Ersoy, “5 haftadır kayıp yakınlarının Galatasaray Meydanı’na çıkışı yasaklanıyor. Oğlunun cansız bedenine sarılmış bir anneyi tasvir eden anıtın önünde eğilip ülke içinde çocuklarının, kardeşlerinin, eşlerinin, yakınlarının faillerinin ortaya çıkarılmasını arayan Cumartesi Anneleri’ne saldırmak hangi hakka, hukuka ve adalete uyuyor?” değerlendirmesinde bulundu. 

TBMM Başkanvekili Mustafa Şentop, Genel Kurul’da partilerin grup başkanvekillerine yerinden söz verdi. 

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, bugün açıklanan Eylül ayı enflasyon oranıyla yıllık enflasyonun beklentilerin üzerinde gerçekleştiğini belirtti. 

Enflasyon oranındaki gelişmeler okunurken dikkatli olunması gerektiğini vurgulayan Akçay, şu değerlendirmelerde bulundu: 

“Vatandaşlarımızın günlük hayatındaki önemli ürünlerde ciddi fiyat artışları gerçekleşmiştir. Vatandaşlarımız geçim derdindeyken fırsatçılar haksız kazanç sağlama peşine düşmüşlerdir. Savaş yıllarında karaborsacılık yapanlarla fiyat etiketlerini şişirenler aynı zihniyetin ürünleridir. Ekonomideki yangın sönme eğilimine girmişken, döviz kuru yavaş yavaş dizginlenirken keyfi zam yapanların tespit edilip, deşifre edilmesi gerektiği kanaatindeyiz.” 

Ekonomik gelişmelerin yalnızca rakamlardan, piyasalardan ibaret olmadığını bildiren Akçay, “Ekonomiyi vatandaşlarımızdan ayrı düşünemeyiz. Önümüzdeki tüm sorunları aşmanın ilk adımı bu konuda da millet ve devlet birliği, beraberliğidir.” diye konuştu. 

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, enflasyon oranının son 15 yılın zirvesinde olduğunu kaydetti. 

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın 10 gün önce Yeni Ekonomi Programı’nı açıkladığına değinen Altay, “3 yıllık programın boyası 10 günde döküldü. Hazine ve Maliye Bakanı’nın tekrar janjanlı bir toplantı yaparak bu ekonomik kepazelikle ilgili bilgi vermesi lazım. Krizin stokçulardan kaynaklandığını düşünüyor ve söylüyorsak bu pişkinliktir, bu milletin aklıyla alay etmektir.” ifadesini kullandı. 

Altay, emeklilikte yaşa takılanlar ve 3600 ek göstergeye ilişkin düzenlemelerin, Meclisin bu ay yapacağı iki önemli iş olduğunu vurguladı. 

AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan da Türk siyasi tarihinin 50 yıllık geçmişine bakıldığında Meclis çatısı altında görev yapan cumhurbaşkanı ve başbakanların, başkanlık sistemini istediğini, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni ülkeye ve millete hizmet için vazgeçilmez bir yönetim modeli olarak belirttiğini aktardı. 

Sistemin, millet tarafından ülkeye kazandırılan yönetim modeliyle işlediğini anlatan Özkan, Türkiye’de anayasal bir hukuk düzeni bulunduğunu, herkesin hukuk düzenine saygı duyması gerektiğini kaydetti. 

HDP Grup Başkanvekili Ayhan Bilgen, Camiler ve Din Görevlileri Haftası ile ilgili görüşlerini paylaştı. 

Diyanet İşleri Başkanlığını, “100 bine yakın cami, 100 binin üzerinde personeli olan bir kurum” olarak nitelendiren Bilgen, şöyle konuştu: 

“Camiler herhangi bir kamu kurumu değil, din görevlileri de kamu görevlisi değildir. Sonuçta bir amaç için yalnızca yasalarla tarif edilen amaçlar değil, aynı zamanda manevi bir amaç için görevlilerdir. Camilerin ve din görevlilerinin birinci sorumluluğu, toplumda kötülüğün azalmasına ilişkin bir işlev görmeleridir. Bugün bunu söyleyebilecek durumda mıyız? Diyanet İşleri Başkanlığı, din görevlileri, ilahiyat fakülteleri bunu söyleyebiliyor mu? Hayır. O yüzden konunun yalnızca rakamsal bir tartışma olmaktan çıkıp niteliği, işlevi, rolüyle ilgili bir tartışmayı yapmalıyız.” 

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan da bazı bütçe harcamalarının Sayıştay denetiminden çıkarıldığını belirterek, konunun takipçisi olacaklarını vurguladı. 

Dün Meclis’te Sayıştay Başkanlığının gönderdiği bazı denetim raporlarının dağıtıldığını anlatan Türkkan, şunları söyledi: 

“Bu raporları Genel Kurul gündemine almıyorsunuz. Raporların içinde görüşülmeye değer hiçbir şey yok mu? Raporların Türk milletine maliyetini biliyor musunuz? Sayıştay Başkanı Seyit Ahmet Baş’ın yaptığı açıklamaya göre, TBMM’ye 2015’te 75 rapor sunulmuş. Sayıştay’ın 2015 Bütçesi ise yaklaşık 186 milyon lira. Sayıştay bu bütçeyle Meclise 75 rapor teslim etmiş. Bir Sayıştay raporunun bedeli yaklaşık 2,5 milyon lira. 2017’deki bu raporun maliyeti ise 1,5 milyon lira. Maliyetleri bu kadar yüksek olan Sayıştay raporlarını Meclis’te görüşmemiz gerekiyor.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.